محمد موذن

تحلیلگر : محمد موذن

تحلیل فاندامنتال بازار فارکس – ۱

۲۳ الی ۲۷ آبان ۱۴۰۱ – ۱۲ الی ۱۸ نوامبر ۲۰۲۲

چکیده

 1. بعد از اینکه داده تورمی امریکا همه را غافلگیر کرد حالا داده تورمی دیگر کشورها تا حدودی مورد توجه خواهد بود.
 2. پوند در هفته پیش رو مورد توجه خواهد بود زیرا جدا از انتشار داده های اقتصادی، بیانیه بودجه در میان نگرانی های مداوم در مورد استقراض بالا را خواهد داشت که مورد توجه است.
 3. شاخص رشد چین و ژاپن مهم خواهند بود.
 4. داده خرده فروشی برجسته ترین داده اقتصادی برای دلار خواهد بود.

پوند

197374
 1. در هفته آینده براساس گزارش ها، جرمی هانت ، صدرا اعظم جدید قصد دارد ترکیبی از کاهش هزینه ها  و افزایش  مالیات را برای پر کردن خلاء مالی که بدلیل آشفتگی ایجاد شده و توسط دولت قبلی تشدید شده بود، اعلام کند.

  هانت و نخست وزیر بریتانیا  ریش سوناک روز پنجشنبه برای بدست آوردن مجدد اعتبار اقتصادی، راهی سخت در پیش خواهند داشت. اما تا زمانی که اعداد و ارقام  خود دولت با پیش بینی های مستقل ارائه شد توسط دفتر بودجه مطابقت داشته باشند، این رویداد می تواند برای پوند مثیت باشد.

   

  این خطر وجود دارد که هانت و سوناک در اقتباض مالی خود بیش از حد پیش بروند. که در این صورت بانک مرکزی مجبور نباشد به شدت نرخ بهره را افزایش دهد. هرجند این ممکن است لزوما برای پوند بد نباشد و حتی پوند را تقویت کند.

  برای پوند سخت خواهد بود که چشم انداز مبهم خود را بطور کامل کنار بگذارد،

  زیرا انتظار می رود  داده های پیش رو  یک پس زمینه اقتصادی رو به وخامت همراه با تورم بسیار بالا را تایید کند.

  سه شنبه گزارش اشتغال و سپس CPI  در روز چهارشنبه منتشر می شود. روز جمعه نیز آمار خرده فروشی  برای پوند منتشر خواهد شد

یورو

197615
 1. حرکت یورو بالا تر از محدوده نرخ برابری با دلار امریکا ممکن است شتاب خود را بدلیل  عدم  داده و خبر غیر مهم  در تقویم اقتصادی اروپا ازدست بدهد.برآورد های ۳ ماهه اشتغال در روز سه شنبه و دومین انتشار GDP سه ماهه سوم همگی به سرمایه گذاران کمک میکنند تا ایده بهتری در خصوص نحوه رهایی اقتصاد منطقه یورو از بحران انرژی و تورم داشته باشند.

  روز پنجشنبه برآورد نهایی از تورم را خواهیم داشت که احتمالا برخی واکنش ها را در یورو تحریک میکند اما بشرطی که یک افزایش در داده تجدید نظر داشته باشیم.

  سحنرانی های بانک مرکزی و لحن انقباضی میتواند سرنخ هایی درباره یورو بدهد.

  اخیرا سرمایه گذاران به طور گسترده ای  چشم انداز اقتصاد بریتانیا و منطقه یورو را در هم تنیده می بینند.  و اینکه سرنوشت آنها با سرنوشت بحران انرژی مرتبط است، درنتیجه تغییرات در سنتیمنت نسبت به پوند ممکن است به یورو نیز سرایت کند.

آمریکا

197484
 1. با کاهش غیر منتظره تورم سالانه ، افزایش ۰.۵% نرخ بهره توسط فدرال رزرو در دسامبر در حال حاضر بیشتر از افزایش ۰.۷۵%  بنظر می رسد، اما ممکن است در هفته آینده ، انتشار آخرین آمار خرده فروشی در روز چهار شنبه تا حدی از دلار حمایت کند.

  پیش بینی می شود آمار خرده فروشی ، نسبت به ماه قبل افزایش یابد.

  احتمالا نتیجه مثبت داده مصرف کننده بتنهایی برای تقویت دلار کافی نخواهد بود. بعید است که انتشار سایر داده ها ، که شامل شاخص قیمت تولید کننده در روز سه شنبه ، شاخص تولیدات صنعتی در روز چهار شنبه و داده های مسکن در روز پنجشنبه و جمعه، بطور قابل توجهی شرایط را برای دلار بهتر کنند. از آنجایی که دلار احتمالا برای مدت طولانی رنج شود بازار سهام شانسی برای افزایش سود خود در هفته آینده خواهد داشت.

ژاپن

197604
 1. انتظار می رود که GDP سه شنبه نشان دهد که اقتصاد ژاپن رشد نسبتا خوبی کرده است.

  ولی سرمایه گذاران به داده تورمی CPi اهمیت می دهند.

  روز جمعه پیش بینی می شود که معیار تورم خالص  به بالای ۳% که هدف بانک مرکزی است، صعود کند.

  درصورت بالا رفتن تورم ژاپن و غافلگیری در داده ی تورمی میتواند در آینده چرخش سیاست های  پولی بانک مرکزی ژاپن را در پی داشته باشد که موجب تقویت و  صعود ارز ین شود.

چین، استرالیا و کانادا

197375
197507
197430
 1. اقتصاد چین  ممکن است از حمایت های کافی دولت برخوردار نشود، زیرا این کشور تحت فشار قرنطینه ها و بحران مسکن به آرامی در حال فروپاشی است. انتظار نمی رود آمار تولیدات صنعتی و خرده فروشی روز سه شنبه نگرانی ها را کاهش دهد.

  با این وجود، امیدها زیاد است که دولت چین به زودی محدودیت‌های شدید کووید را بردارد تا سرمایه‌گذاران نسبت به داده‌های ناامیدکننده واکنش خیلی منفی نشان ندهند.

  دلار استرالیا بنظر شاخص های داخلی را مورد اهمیت قرار دهد. زیرا سرمایه گذاران انتظار دارند که بانک مرکزی  افزایش سرعت نرخ بهره یا افزایش آن را متوقف کند.

   

   

  افزیش قوی تر از حد انتظار داده های اشتغال، می تواند تغییراتی در نرخ بهره داشته باشد و حتی بانک مرکزی از توقف  نرخ بهره عقب نشینی کند، و موجب تقویت دلار استرالیا شود.

  بانک کانادا نیز اخیرا شروع به چرخش سیاست خود کرده است، گزارش تورمی روز چهارشنبه میتواند تعیین کند که آیا کانادا نرخ بهره ۰.۲۵% یا ۰.۵% را افزایش میدهد.

فروشگاه ایچیموکو استراتژی