انواع تیپ شخصیتی معامله ‌گران

انواع تیپ شخصیتی معامله ‌گران

انواع تیپ شخصیتی معامله ‌گران

شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید که هر معامله‌گر را بر اساس رفتارهایش در معامله، می‌توان به یک حیوان تشبیه کرد. انواع مختلفی از تیب‌های شخصیتی وجود دارد. شناخت هر نوع از تیپ‌های شخصیتی، می‌تواند به شما در انجام معامله‌هایتان کمک کند. در ادامه این مطلب قصد داریم تا به معرفی چند نوع از تیپ شخصیتی وال استریت بپردازیم.

گاو ها و خرس ها، قطب مخالف یکدیگر

اولین تیپ‌های شخصیتی که قصد پرداختن به آن‌ها را داریم، گاوها و خرس‌ها هستند. افراد دارای تیپ شخصیتی گاو، معمولاً افرادی خوش‌بین به، آینده و روند صعودی بازار، شناخته می‌شوند. برخلاف این افراد، تیپ شخصیتی خرس، فردی بدبین بوده و به سقوط بازار اعتقاد دارد. احتمالاً دلیل این نامگذاری به روش جنگیدن هر حیوان بازمی‌گردد.

 گاو نر در زمان حمله، شاخ‌هایش را به سمت بالا حرکت می‌دهد؛ این در حالی است که خرس پنجه‌هایش را به سمت پایین می‌کشد. امروزه به افرادی که در فروش کوتاه، مشکوک بودند، خرس گفته می‌شود.

افرادِ دارای تیپ شخصیتی خرس، سهامی با قیمت ثابت را می‌فروشند، چراکه انتظار سقوط بازار را دارند. در صورتی که این اتفاق بیفتد، خرس‌ها اوراق را با قیمت پایین‌تری دوباره می‌خرند تا در این میان سود کنند.

گاو ها و خرس ها
تیپ شخصیتی گوزن

گوزن‌ها افرادی هستند که به سرعت سود می‌کنند. این افراد عادت دارند تا سهام اولیه یک شرکت یا IPO را به محض ورود به بازار سهام خریداری و پس از مشاهده اولین رشد قیمت‎‌ها، بفروشند. با استفاده از این روش، گوزن‌ها همیشه به سودی آسان، دسترسی خواهندداشت.

گوزن
مرغ و خوک

افراد دارای تیپ شخصیتی مرغ، افرادی هستند که از ارز یا بازار سهام، وحشت دارند. این افراد تلاش خود را می‌کنند تا از بازار سرمایه دور بمانند. ترس، توانایی ریسک پذیری و علاقه به سود را از آن‌ها گرفته و این افراد را مجبور به شنا کردن در آب‌های کم عمق، می‌کند.

 مرغ‌ها به معامله کردن اوراق قرضه، سپرده‌های بانکی یا سپرده‌های شرکت علاقه دارند.

بر خلاف مرغ‌ها، خوک‌ها افرادی هستند که خطر ریسک کردن را می‌دانند و با این حال، از آن اجتناب نمی‌کنند. آن‌ها به سودهای سریع علاقه دارند و می‌توانند ریسک زیادی انجام دهند. معمولاً خوک‌ها روی نکات داغ سرمایه‌گذاری می‌کنند. مشکل این تیپ شخصیتی این است که به دلیل عجله زیاد، متحمل ضرر زیادی می‌شوند. به قول معروف: « گاوها پول در می‌آورند، خرس‌ها پول می‌گیرند و خوک‌ها ذبح می‌شوند!».

مرغ
گرگ ها

گرگ‌ها افرادی هستند که با وجود قدرتمند بودن، از راه‌های غیراخلاقی و جنایتکارانه، به کسب ثروت می‌پردازند. معمولاً این افراد کلاهبردارانی هستند که در زمان روشن شدن بازار، از بین می‌روند. جردن بلفورت، یکی از معروف‌ترین گرگ‌های وال استریت به شمار می‌رود که به دلیل کلاهبرداری سهام، در عملیات سهام پنی و دستکاری در بازار سهام، راهی دادگاه شد. از سبک زندگی او فیلمی به نام مارتین اسکورسیزی در سال ۲۰۱۳ منتشر شده‌است. فیلم گرگ وال استریت، یکی دیگر از فیلم‌هایی است که درباره این افراد ساخته شده‌است. گاهی اوقات ممکن است که چندین گرگ با یکدیگر همکاری کنند تا بازار را تغییر دهند. به همین دلیل، همیشه باید مراقب گرگ‌ها بود.

گرگ
گربه مرده

به بهبودی موقت در بازار سرمایه، گربه مرده گفته می‌شود. در این مواقع، بازار به صورت موقت در میان یک روند خرس، اوج می‌گیرد. تصور کنید که روند نزولی یک سهام در زمانی اندک، قدری رشد کرده و دوباره به سقوط خود ادامه دهد. معمولاً این توضیح به افراد داده می‌شود که در صورت پرتاب گربه‌ای مرده به سمت دیوار، او می‌پرد اما همچنان مرده است.

gorbe
شترمرغ

اصطلاح شترمرغ، اولین بار توسط جورج لوونشتاین، اقتصاددان رفتاری، برای افرادی به کار رفت که در بازارهای نامناسب، سرِ خود را در شن و ماسه فرو می‌برند، به امید اینکه سهام و سریامه آن‌ها آسیب جدی نبیند. شترمرغ‌ها در زمانی که احساس خطر کنند، سر خود را در شن فرو می‌کنند، به امید اینکه خطر آن‌ها را نادیده گرفته و عبور کند. سرمایه‌گذاران شترمرغ نیز در زمان مواجه شدن با اخبار منفی و خطرناک، سعی می‌کنند تا با نادیده گرفتن خطر، آن را از بین ببرند.

شترمرغ
نهنگ

افرادی که تیپ شخصیتی آن‌ها نهنگ است، معمولاً همچون گرگ‌ها در تاکتیک‌های کثیف دست دارند. شاید این حرف فقط درباره بعضی نهنگ‌ها حقیقت داشته‌باشد، اما همین هم کافی است تا نگاه‌ها را به تیپ شخصیتی نهنگ تغییر دهد. نهنگ‌ها در اقیانوس به عنوان بزرگ‌ترین حیوانات شناخته شده و حیواناتی نظیر ماهی، میگو، پلانکتون، خرچنگ، کریل، ماهی مرکب و حتی پستانداران دریایی بزرگ‌تر را می‌خورند.

افراد دارای تیپ شخصیتی نهنگ، معمولاً افرادی با سرمایه بسیار هستند که توانایی دستکاری در بازارهای ارزهای دیجیتال را دارند. این افراد باعث از دست رفتن سرمایه، سرمایه‌گذاران کوچک شده و از اموال آن‌ها تغذیه می‌کنند. به عبارت دیگر، شکست سرمایه‌گذاران کوچک، پیروزی آن‌ها به شمار می‌رود.

nahang
کروکودیل

یکی دیگر از تیپ‌های شخصیتی مهم در بازار سرمایه، تیپ شخصیتی کروکودیل است. این حیوانات چاق و بزرگ، شکارچیانی صبور و منظم هستند که فقط در زمان حمله، خودشان را نشان می‌دهند. این حیوانات یکی از موفق‌ترین شکارچیان طبیعت به شمار می‌روند. همین امر به تنهایی ثابت می‌کند که باید از این حیوانات قدرتمند در زمینه معامله، بسیار آموخت. باید تکنیک‌های بسیاری را مورد بررسی قرار داد و در مواقع مناسب ریسک کرد.

از جمله صفات مثبت این حیوانات می‌توان به فهرست زیر اشاره کرد.

  • صبور
  • منظم
  • انعطاف‌پذیر
  • خوش تکنیک
  • اعتماد بنفس
کروکودیل
سخن پایانی

در این مقاله سعی شد تا اطلاعاتی درباره تیپ‌های مختلف شخصیتی در بازار سرمایه، در اختیار شما عزیزان قرار بگیرد. امید است تا با استفاده درست از این اطلاعات، در معاملات خود موفق‌تر باشید. تیپ شخصیتی خود را بشناسید و برای رفع نقاط ضعف آن تلاش کنید. با این روش می‌توانید یکی از موفق‌ترین افراد در بازار بورس باشید.

سینا قائمیان

سینا قائمیان

مدرس و تحلیلگر بازارهای مالی با سیستم معاملاتی ایچیموکو