d1 1

الگوی سه سرباز سفید

تعریف الگوی سه ‌سرباز سفید

الگوی سه‌ سرباز سفید مانند الگوی ستاره عصرگاهی و الگوی ستاره صبح‌گاهی، از جمله الگوهای سه شمعی است. سه‌ سرباز سفید، یک الگوی برگشتی است که در انتهای روند نزولی یا پس از دوره‌ای از درجا زدن قیمت رخ می‌دهد. این الگو از سه شمع هم‌رنگ متوالی با بدنه‌های در حال رشد تشکیل شده‌است. سه ‌سرباز سفید الگویی کفی است که می‌تواند نشان‌دهنده تغییر جهت روند از نزولی به صعودی باشد. الگوی سه‌ سرباز سفید نشان‌دهنده اتمام روند نزولی بوده و سطوح حمایت قیمتی مهمی را نیز نشان می‌دهد.

الگوی سه سرباز سفید

روانشناسی الگوی سه سرباز سفید

پس از مدتی ریزش قیمت، در روز شمع اول، تعداد کمی از خریداران وارد معامله می‌شوند و با تقاضای خود، قیمت را کمی بالا می‌برند. به دلیل اینکه قیمت مدتی روند نزولی داشته‌است، خریداران محتاطانه وارد معامله می‌شوند و با تمام شدن فروشندگان، به راحتی فرمان قیمت را دست خود می‌گیرند. در روز دوم، خریداران با قدرت بیشتری شروع به معامله می‌کنند و با حصول اطمینان از پایان قدرت فروشندگان، در روز سوم احتیاط خود را کنار می‌گذارند. اما در روزهای آتی، این الگوی قیمتی در نیمی از اوقات در یک روند خنثی باقی می‌ماند تا عموم خریداران وارد معامله شوند و با فشار تقاضای خود، قیمت را افزایش دهند. در حقیقت، روانشناسی الگوی سه سرباز سفید بسیار شبیه به الگوی سه کلاغ سیاه است با این تفاوت که عکس همان اتفاقات در بالای روند نزولی رخ می‌دهد و تعداد کمی از خریداران در سومین روز متوالی، قیمت را رشد می‌دهند

d3 1

شروط تأیید الگوی سه سرباز سفید

شرط تأیید ۱ : هر ۳ شمع، همرنگ باشند.

d4 1

شرط تأیید ۲ : بدنه شمع دوم می‌بایست از بدنه شمع اول بزرگتر باشد.

d5 1

شرط تأیید ۳ : بدنه شمع سوم از بدنه شمع دوم کوچکتر نباشد و سایه آن نیز خیلی کوتاه باشد.

بررسی میزان قدرت الگوی سه سرباز سفید

میزان رشد هر شمع نسبت به شمع قبل، نشان‌دهنده قدرت بیشتر الگو است.رشد حجم معاملات همزمان با رشد شمع‌ها، نشان‌دهنده قدرت بیشتر الگو است.اگر الگو در محدوده حمایت قیمتی شکل بگیرد، قدرت آن زیاد خواهد بود.

با مشاهده عوامل تأیید و بالا بودن قدرت الگو، می‌توان به بازگشت روند نمودار قیمتی بیشتر اعتماد کرد.

نمونه‌ای از الگوی سه سرباز سفید

نمودار شاخص کل در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

d6 1

بازگشت به صفحه بلاگ