d1

الگوی تودرتوی سقف یا کف

معرفی الگوی تودرتوی سقف یا کف

الگوی تودرتوی سقف یا کف مانند الگوی سه کلاغ و الگوی سه سرباز، از جمله الگوهای سه شمعی هستند. تودرتوی سقف یا کف، الگوهای برگشتی هستند که در انتهای روند رخ می‌دهند و می‌توانند نشان‌‌دهنده تغییر جهت روند باشند. این الگوها از یک شمع بزرگ هم‌جهت با روند و دو شمع کوچکتر مخالف با جهت روند تشکیل شده‌اند. تودرتوی سقف یا کف متشکل از سه شمع با توالی خاصی بوده و نشانگرِ از دست رفتنِ پویاییِ روندِ فعلی و شروع حرکتِ روند در جهتی دیگر است.

الگوی تودرتوی سقف یا کف

روانشناسی الگوی تودرتوی سقف یا کف

در روز اول، فروشندگان با ایجاد فشار فروش، منجر به ادامه روند نزولی و پایین آمدن قیمت می‌شوند. در روز دوم، معاملات از محدوده قیمتی روز قبل شروع می‌شود؛ اما خریداران وارد معامله شده و شمع به جای پیروی از روند نزولی، در قیمت بالاتر بسته می‌شود. در روز سوم، خریداران ترس و تردید خود را کنار گذاشته و پرقدرت‌تر از روز قبل، شروع به خرید کرده و قیمت را به بالاتر از قیمت روز اول می‌برند.

d3

روانشناسی الگوی تودرتوی سقف یا کف

در روز اول، خریداران با ایجاد فشار خرید، منجر به ادامه روند صعودی و بالا رفتن قیمت می‌شوند. در روز دوم، معاملات از محدوده قیمتی روز قبل شروع می‌شود؛ اما فروشندگان وارد معامله شده و شمع به جای پیروی از روند صعودی، در قیمت پایین‌تر بسته می‌شود. در روز سوم، فروشندگان ترس و تردید خود را کنار گذاشته و پرقدرت‌تر از روز قبل، شروع به فروش کرده و قیمت را به پایین‌تر از قیمت روز اول می‌برند. در حقیقت، همانند الگوی تودرتوی کف، عکس همان اتفاق در سقف روند صعودی رخ می‌دهد و فروشندگان در روز دوم و سوم قیمت را به پایین‌تر از شمع روز اول می‌آورند.

d4

شروط تأیید الگوی تودرتوی سقف یا کف

شرط تأیید ۱ : شمع اول، بدنه بلندی داشته باشد، یعنی در سقف توخالی و در کف توپر باشد.

d5

شرط تأیید ۲ : شمع دوم می‌بایست تا نیمه بدنه شمع اول بوده و رنگی خلاف آن داشته باشد.

d6

شرط تأیید ۳ : شمع سوم می‌بایست بالاترین نقطه شمع اول را رد کرده‌باشد.

d7

بررسی میزان قدرت الگوی تودرتوی سقف یا کف

بلند بودن بدنه شمع اول و سوم، نشان‌دهنده قدرت بیشتر الگو است.شکاف بین بدنه کندل دوم و اول، نشان‌دهنده قدرت بیشتر الگو است.الگو می‌بایست در محدوده مقاومت یا حمایت قیمتی شکل بگیرد.

الگوهای تودرتوی کف یا سقف نشان‌دهنده اتمام روند در کوتاه‌مدت هستند. با مشاهده عوامل تأیید الگو، می‌توان به بازگشت روند نمودار قیمتی بیشتر اعتماد کرد.

نمونه‌ای از الگوی تودرتوی سقف

نمودار شاخص کل در تاریخ ۱۴ فروردین ۱۳۹۵

d8

نمونه‌ای از الگوی تودرتوی کف

نمودار شاخص کل فرابورس در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۰

d9

بازگشت به صفحه بلاگ